طالب!

خستگی کار روزانه، فکری مشغول برای آماده کردن کار برای فردا، قرآن‌م را نخوانده‌م، چند جزئی عقب‌م. هوا گرم است. سرم درد می‌کند. دستم چیزهای زیادی نیست، قرآن یادگار از پدربزرگم -که همین عیدی دادم ترمیم‌ش کردند و آخرین روز سال پیش هم دست‌خط‌شان را برای صفحه اول‌ش گرفتم-، هارد اکسترنال، و البته کتاب سنگین و قطور بازشناسی رسانه های جمعی. شب‌های قدر نزدیک است، و در ذهنم مدام پی‌ش را می گیرم . گرسنه ام. راه‌م را از بین آدم‌های خسته‌تر از خودم می‌گیرم، کارت می‌زنم.
حوصله انتظار برای قطار را هم ندارم. منتظرم هر لحظه غروب شود و اذان را بگویند، فکر مسخره ای است، چندساعتی مانده. قطار می‌آید. ازدحام همیشگی برای سوار شدن. تا بخواهم فکر کنم که تن بدهم به شتاب احمقانه‌ی معمول برای تسخیر صندلی‌های خالی یا نه، با جمعیت وارد شده‌ام. راهم را کج می کنم به سمت یکی از دو سر واگن. شانس‌است یا قسمت، نمی دانم، اما در صندلی خالی سه نفره، سمت راست یک خانم نشسته است. سمت چپ هم یک پیرمرد، وسط خالی‌ست. باز باید دست به انتخاب بزنم.
آن رگ بی‌خیال‌مآبانه‌ام می‌گوید از تاکسی که بهتر است! پیرمرد کمی بیشتر از اندازه‌ی خودش را اشغال کرده است. دست روی زانوی‌ش می‌گذارم. انگار که می‌خواهم با کمک گرفتن آرام از زانوی پیرمرد بنشینم اما همزمان کمی هم هل‌ش می‌دهم سمت خودش تا اوضاع نشستن بیش از پیش سخت نشود. می نشینم. سه نفر رو به رو همه آقایان جوانی هستند. کمی فرصت می کنم اطرافم را برانداز کنم.
زن سرش به سمت خودش و نگاه‌ش بیرون از پنجره را می بیند، دقت نمی‌کنم و تصمیم می‌گیرم برای آن‌که کمی خدا هم کوتاه بیاید تا زمان رسیدن نگاه‌ش هم نکنم.
هنوز چند ثانیه ای نشده که نشستم صدای آرامی از سمت چپ‌م آرام می گوید: یاالله! سر بر می گردانم. پیرمرد  است. سلام و علیکی می‎‌کنم. کت و شلواری به تن دارد و دستاری از پارچه‌ی سفید بر سر بسته طوری که یک طرف آن شال از شانه‌ی سمت راستش آویزان است.
صورت آفتاب سوخته‌ای دارد. در جواب یا الله‌ش سرم را تکان آرامی می دهم. و زیر لب چیزی می گویم که خودم هم به زحمت می فهمم منظورم سلام و علیک است. خودم را بیشتر سمت پیرمرد می کشم. بین من و زن اندازه گذاشتن یک کیف سامسونت جا هست. شانه راستم مثل همه وقت هایی که تحت فشار عصبی‌م کمی گز گز می کند. پیرمرد نگاه می‌کند. زیاد نگاه می‌کند. شاید منتظر است که من سر صحبت را باز کنم. حوصله‌ش را ندارم. حوصله خودم را هم ندارم. از آن وقت‌هایی است که هیچ چیز وفق مرادم نیست. استخاره‌شان بد آمده. می گویند زنگ زده اند منزل آیت الله زنجانی و ایشان بعد از گرفتن استخاره گفته اند پشیمانی دارد. نمی دانم چه بگویم. یک‌جایی‌ از وجودم قبول نمی‌کند دروغی در کار باشد. ولی جاهای دیگری هم هستند که می‌گویند الان که وقت استخاره نبود، چرا این همه دیر!؟
فکرم را باز بیرون می کشم. آقای روبه رویی ام بلند بلند با تلفن حرف می زند. پیرمرد آرام چیزی می گوید. نمی فهمم. آنقدر بی حس‌وحالم که دوست دارم خودم را به نشنیدن بزنم. می گویم لابد آدرسی را پرسیده. معمولا شهرستانی‌ها که به مشهد می‌آیند با اسم ایستگاه‌ها و خیابان‌ها که هم‌خوانی ندارد گیج می شوند. می‌پرسم کجا پدرجان؟ همزمان فکر می کنم به اینکه قبلا ایستگاه قائم برای اتوبوسها معادل بود با همان بیمارستان قائم. اما در مترو ابتدای خیابان قائم است. و عمده‌ی بیمارانی که برای درمان می‌آیند همین اول کار باید عرق‌شان در پیاده روی در بیاید. یا به شریعتی که همان تقی‌آباد است. امام خمینی که چهارراه لشگر است. می گوید: ندیده بودم، آمدم که ببینم. لهجه اش را تشخیص می دهم، جایی نزدیک‌های تایباد. دو – سه سال پیش همین تابستان بود که برای اردوی جهادی آن سمت ها رفته بودیم.
می‌پرسم: مگر از کجا آمده‌اید؟ چشم‌هایش خوشحال می‌شود انگار که بلاخره سر صحبت باز شده است.
می گوید: صالح‌آباد تربت جام، اسم روستایش را هم می‌گوید که یادم می رود. برای آنکه لابد احترامی گذاشته باشم و خیلی زود مکالمه تمام نشود می پرسم : زراعت دارید؟ تایید می کند و در جوابم که می پرسم چه چیزهایی؟ می گوید: گندم، جو و پنبه. ناپرهیزی می کنم و می پرسم: خب انشالله از برداشت راضی اید؟ بای دیفالت منتظرم بگوید بله. اما می گوید: پنبه ها را که هنوز برداشت نکرده ایم، اما خدا را شکر. می‌گویم خدا رو شکر. و در نظرم هست با همین هپی‌اند دیالوگ را تمام کنم. ادامه می‌دهدکه: مردم دل‌سرد شده اند. قبلا قبض آب می آمد ۷۰ هزارتومن- ۸۰ هزارتومن. الان می‌آید یک میلیون و دویست، سی‌صد. دانه میگرفتیم کیلویی۵۰ تومن. الان شده است کیسه ای ۲۰هزارتومن. اسم یک ماشینی شبیه تراکتور را می گوید که برای شخم زدن استفاده می کند. که آن ماشین چقدر گران شده برای اینکه گازوییل گران شده. پیرمرد همینطور داشت می گفت و من فکر می کردم به کلمه‌ی “مردم دل‌سرد شدن” و اینکه او که ماهواره و اینترنت و تبلیغات سو دشمن ندارد. یک هو دیدم ساکت است. پرسیدم بله؟ انگار درست از کار درآمد بله ام. گفت: طالبی؟ گفتم نه. به قرآنم اشاره کرد. دادم. بوسید. پس‌م داد. نگاه‌ش کردم. داشت حرف می‌زد. نمی‌دانم چرا خیلی نمی‌فهمیدم دیگر. دستانش را نشانم داد.

یک چیزهای دیگری هم گفت. دیگر نفهمیدم. خداحافظی کردم و پیاده شدم.

برچسب ها:

بازتاب

بازتاب URL برای این نوشته:

Warning: Use of undefined constant display - assumed 'display' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/do4ir/domains/do4.ir/public_html/wp-content/themes/thewindcriesmary/single.php on line 31
http://do4.ir/%d8%b7%d8%a7%d9%84%d8%a8/trackback/

دیدگاه

سلام دوست عزیز

در جستجوی عنوان کتاب بازشناسی رسانه های جمعی به این جا رسیدم. منظورتون «بازشناسی رسانه های جمعی با رویکرد سواد رسانه ای» بود؟ خواستم بدونم این کتاب را از کجا تهیه کردید؟
آیا آن را مطالعه کردید؟ ممنون میشم نظرتون را راجع به محتوا و ترجمۀ اثر بدونم؟

[پاسخ]

دچار پاسخ در تاريخ سپتامبر 25th, 2012 10:20:

سلام و احترام جناب امیر یزدیان عزیز
بلی ؛ منظورم همین کتابی ست که شما بهمراه جناب آزادی و خانم نادعلی زحمت ترجمه ش را کشیدید.
نسخه ی اول رو اواسط تیر تقریبا، طی تماس و واریز وجه از دوستان مرکز پژوهشهای قم درخواست کردم و برایم فرستادند، دوستان ِ دیگرم که در همین حوزه هستند هم وقتی از من درخواست کردند، برایشان از نمایندگی مشهد تهیه کردم و به دستشان رساندم.
متاسفانه علی رغم علاقه بسیارم، هنوز کامل نه، اما تا همین اوایل، به نظرم هم متن خوب ست، هم ترجمه . هنوز هیچ تحشیه ای (برای خودم) برایش ننوشته م؛ اما اگر نکته ای بود، انشالله به عرض خواهم رساند.
ایام به کام

[پاسخ]

امیر پاسخ در تاريخ اکتبر 3rd, 2012 15:46:

بسیار ممنون
امیدوارم از مطالب کتاب استفادۀ لازم را ببرید
منتظر نظرات مفید شما خواهم بود
موفق باشید

[پاسخ]

ارسال دیدگاه