صحن جامع رضوی

از ماشین پیاده می‌ شوی، عرض خیابان را طی می‌ کنی. مقابلت باز مسیری خیابان‌ مانند است، این بار اما با سنگ‌ فرش، با خیل کثیری زائر که می‌ آیند و می‌ روند، خودت را میان آنان که می‌ روند گم می‌ کنی، سرت پایین، آن جلوتر، بعد از اینکه باغچه‌ های سرسبز کنارت را رد کردی، به دری می‌ رسی که بالایش نوشته است: باب الجواد(ع)  وارد می‌ شوی، اذن دخول می‌ خوانی، نگاهی به گنبد و گلدسته‌ی حضرت می‌ اندازی و پا به حریم‌ش می‌ گذاری، صحن جامع رضوی..

صحن جامع رضوی با ابعاد ۳۶۳ متر طول و ۱۶۷متر عرض، دارای ۱۱۷۵۸۴متر مربع زیربنا و ۵۵غرفه است که در جنوب اماکن متبرکه واقع شده و از طریق دو بست به خیابان‌های امام رضا(ع) و خسروی نو(شهید اندرزگو) ارتباط داشته و از دو سوی شرقی و غربی  نیز به بست های شرقی و غربی راه دارد. علاوه بر این ورودی‌ های فرعی نیز صحن جامع را به رواق امام خمینی(ره)، صحن قدس و بست شیخ بهایی مرتبط می‌ سازد. عملیات اجرایی اسکلت صحن در سال ۱۳۷۷ همزمان با احداث زیرگذر آغاز گردید.
در اضلاع صحن جامع سه ایوان و سر درب بزرگ به نام‌ های : “ایوان ولی عصر(عج)” در ضلع جنوبی، باب الکوثر در ضلع شرقی و باب الغدیر در ضلع غربی آن ساخته شده و در طرفین هر ایوان دو گلدسته مرتفع وجود دارد.

به دلیل اهمیت ضلع قبله ایوان و گلدسته‌های آن از نظر ابعاد، بزرگ‌تر از دو ایوان دیگر ساخته شده است. سر درب شرقی صحن دارای ۴۶۸۲ متر مربع و سردرب غربی آن سطح ۴۳۷۳ متر مربع را در بر گرفته است.

سنگفرش صحن مخلوطی از سنگ‌ های الوان، گرانت و خلج می‌ باشد. زیر صحن جامع پارکینگ شماره ۱ حریم قرارد دارد که برای راه یافتن به آن در کف صحن دو فضای ارتباطی به نام وُید پیش بینی گردیده که ابعاد هر کدام از این وید ها ۳۵ در ۳۵ متر مربع است.

سردربهای شرقی و غربی صحن جامع رضوی: این سردرها در اضلاع شرقی و غربی با ارتفاع ۲۶ متر در ۵ طبقه ساخته شده و هرکدام دارای حدود ۲۲ هزار مترمربع زیر بنا و چهارهزار و ۵۰۰ متر مربع سطح می‌ باشند. ورودی سردرب شرقی که باب الکوثر نام دارد به صحن کوثر، و سردرب غربی نیز با نام باب الغدیر به صحن غدیر راه داشته که دهانه هر ایوان ۱۷ متر طول دارد. هر سردرب را دو گلدسته از جنس بتن مسلح فلزی با نمای کاشی، معرق‌کاشی و آجر معلقی تیزیین نموده است.
در ضلع قبله به دلیل اهمیت بیشتر هرکدام از گلدسته‌ها ۷۰ متر و گلدسته‌های دیگر هر کدام ۵۷ متر طول دارند.
صحن جامع رضوی جمعا ۶ مناره و ۳ ایوان دارد.

با توجه به وسعت صحن جامع در فصل تابستان و نوروز و زمان‌ هایی که حجم زائران بیشتر از زمان‌ های عادی است، برنامه‌ های اصلی آستان قدس من جمله سخنرانی سالانه‌ ی نوروزی مقام معظم رهبری یا ریاست جمهوری یا نمازهای جمعه در این صحن برگزار می‌ شود.

 

همین مطلب در باب الجواد

دیدگاه (۰)