صحن قدس

هیچ‌گاه یادم نمی‌رود، نیمه شب اواخر رمضان. همه صف کشیده بودیم، دعوتی ‌ها! خیلی‌ها خانواده هایشان هم در کنار صحن منتظر. ورودی صحن قدس از سمت صحن جامع، اهالی رمضان برای اعتکاف منتظر بودند. ثبت نام کرده بودند، قرعه به نامشان افتاده بود، کارت هایشان را گرفته بودند، و یکی یکی وارد صحن قدس می‌شدند، که بعد عبور کنند و بروند در یکی از شبستان‌ های گوهرشاد، سه روز از ماه خدا را به خلوت بنشینند.
صحن قدس برای من همیشه یادآور آن انتظار است. مسلمان‌های منتظر، کنار نماد قبه الصخره که سال هاست به اشتباه به جای مسجد الاقصی می شناسیمش. مسلمان‌های منتظر، منتظر امامشان، برای آزادی قدس شریف. راستی ماه رمضان در پیش است، روز قدس هم.
صحن قدس که عملیات ساخت آن در سال ۱۳۷۳ ه. ش. به پایان رسید، در جنوب صحن مسجد گوهرشاد بین بست شیخ بهایی و قسمتی از جنوب رواق حضرت امام خمینی (ره) واقع است. این صحن دارای ۶ ورودی و تعدادی غرفه و حجره است. چشم انداز گنبد فیروزه‌ای رنگ مسجد گوهرشاد از ایوان قبله به زیبایی در اذهان می ‌ماند.
در سال‌ های گذشته بسیاری از مواقع نماز های پرشکوه جمعه در این صحن، رواق‌ ها و بست های اطراف اقامه می‌شده است.
این بنا با مساحت ۴۴۲۱ متر مربع و زیربنای ۶۹۶۹ متر مربع، دارای حدود ۲۵۳۰ متر مربع فضای روباز در میانه صحن است و غرفه‌ های اطراف نیز، ۱۸۸۷ متر مربع را به خود اختصاص داده‌اند.
صحن قدس نیز مثل اکثر صحن ‌های دیگر به سبک چهار ایوانی ساخته شده است.
ایوان شمالی به نام ایوان معراج نام‌گذاری شده و پشت ایوان مقصوره صحن گوهرشاد قرار دارد. دو راهرو در دو طرف آن، صحن قدس را به صحن مسجد گوهرشاد متصل می‌کند.
ایوان شرقی متصل به رواق حضرت امام خمینی (ره) است و ایوان جنوبی صحن نیز، ایوان قبله است. این ایوان نسبتاً بزرگ، و مشابه ایوان مقصوره است.
در دو سمت این ایوان نیز دو راهرو کوچک این صحن را به صحن جامع رضوی متصل می‌کند.
ایوان غربی صحن که ورودی آن از بست شیخ بهایی (ره) است به «باب الانبیاء» نام گذاری شده است.
در مرکز صحن قدس، سقاخانه بسیار زیبایی با نمای «قبه الصخره» ساخته شده است که ابعاد آن یک هشتم ساختمان اصلی در شهر شریف قدس است. این سقاخانه همواره یاد و نام قبله نخستین و اشغال شده مسلمانان را در اذهان زنده می‌کند. گفتنی است گنبد سقاخانه مطلا بوده، قسمت‌های بیرونی آن با کاشی معرق تزیین یافته و منبع آب آن گنجایش شصت هزار لیتر آب را دارد که با استفاده از شیرهای الکتریکی زائران تشنه را سیراب می‌سازد.

 

همین مطلب در باب الجواد

دیدگاه (۰)